Reklam Alanı

Hastalık korkusu bozukluğu (hipokondriazis)

Reklam Alanı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kimi şahıslar, sıhhatleri ve hastalıklarıyla ilgili hususlara çok ilgilidirler. Daima kendileriyle ilgilenip, nabızlarını sayar, tansiyonlarını ölçtürür,vücutlarını yoklayarak ağrıyan yerlerini keşfetmeye çalışır, hatta bazen dışkı ve idrarlarını koklayarak bir hastalık belirtisi aramaya çalışırlar. Kitaplarda, internette daima araştırma yapıp hastalıklarını keşfetmeye çalışırlar.

“Hastalık Korkusu Bozukluğu” dediğimiz bu durum, eski ismiyle “Hipokondriazis”, halk ortasında da “Hastalık Hastalığı”olarak bilinir. Bu türlü bir küme hasta hekim tabip dolaşarak, testler yaptırarak hastalıklarını keşfetmeye çalışırken, öteki bir kümesi ise doktora gitmekten çekinip, giderlerse kendilerine bir teşhis konacağından kaygı duyarlar. Bu cins bireyler hastalıkları ile ilgili çok tasa duyar ve bununla baş edemezler. Aslında sorun hastalığın olup olmaması değil, hasta olamaya karşı duyulan anksiyete, yani tasadır.

Nedenleri ortasında ;yaşamla ilgili gerilimler, travmalar(özellikle çocuklukta geçirilen travmalar), sıhhati tehdit ettiğine inanılan bir belirtinin yaşanması,çocuklukta geçirilmiş hastalıklar ve bunlara karşı ailenin tavrı sayılabilir.Ayrıca şahısta anksiyete bozukluğu, depresyon, OKB üzere hastalıkların varlığı da bu hastalığı başlatabilir. Bu türlü bireylerin vakitle toplumsal hayatları, iş, aile, evlilik ömürleri da olumsuz olarak etkilenebilir.

Tedavide Bilişsel Davranışçı Terapiler ve ilaç tedavisinden faydalanılır. Tedavi edilmediği takdirde, sık tabip ziyaretleri ve yapılan testler maddi ziyana yol açarken, bireyde aslında var olmayan hastalığın güzelleşmediği istikametindeki niyet de anksiyeteyi arttırabilir.

doktorsitesi

Reklam Alanı
Bu Yazıya Tepki Ver
Reklam Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Reklam
Reklam
Giriş Yap

Portal Türk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!